
Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Vlade Republike Srbije saopštilo je da je prvi mađarsko-srpski inovacioni forum održan 16. decembra u Segedinu, u okviru ,,Eli-alps” naučnog centra, jednog od najznačajnijih konzorcijuma evropske istraživačke infrastrukture u Mađarskoj.
Forum je okupio istaknute predstavnike naučno-inovacionog ekosistema Srbije i Mađarske sa ciljem povezivanja institucija i stvaranja uslova i kontakata za buduću saradnju.
Delegaciju Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija predvodili su posebni savetnik ministra Rastislav Stojisavljević i vršilac dužnosti šefa Kabineta ministra Sava Stambolić.
Stojisavljević je tom prilikom predstavio ulogu resornog ministarstva u razvoju inovacionog ekosistema Srbije, pri čemu je izrazio nadu da će dve partnerske zemlje formirati u budućnosti evropske istraživačke konzorcijume (,,Erikˮ) po ugledu na one koje je Mađarska već uspostavila sa partnerima širom Evropske unije.
Rad svojih institucija na forumu predstavili su i direktor Naučno-tehnološkog parka Novi Sad Srđan Kolaković, direktor Naučno-tehnološkog parka Niš Milan Ranđelović, direktorka Fonda za nauku Darija Kisić i direktor Fonda za inovacionu delatnost Saša Lazović.
Rukovodioci tekućih projekata u okviru bilateralne saradnje sa Mađarskom – Nataša Trišović sa Mašinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i Biljana Ristić iz Instituta za medicinska istraživanja predstavile su rezultate projekata na čijem su čelu i prednosti naučne saradnje Srbije i Mađarske.
Prisutnima su se obratili i predsednik Mađarske inovacione zajednice i direktor ,,Eli-aplsˮ kozorcijuma Gabor Sabo, kao i prvi sekretar Ambasade Republike Srbije u Budimpešti Marko Potić.
Okupljenima su se obratili i zamenik rektora Univerziteta u Segedinu profesor Zoltan Konya, predstavnici Nacionalne kancelarije za istraživanja, razvoj i inovacije, koja deluje u okviru mađarskog Ministarstva kulture i inovacija, a koji su direktni partneri Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Srbije u raspisivanju bilateralnih poziva.
Zajednički zaključak učesnika ovog foruma jeste da su ovakvi susreti veoma važni za međusobno upoznavanje predstavnika naučne i inovacione zajednice Srbije i Mađarske, te da će razmena iskustava u Segedinu doprineti uspostavljanju nekoliko konkretnih i zajedničkih projekata, dodaje se u saopštenju.